Skip to content

1000 Unicorn Way(Unit CB002)Clifton, NJ 07011

Built 1973

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block8.20
Lot31
QualifierCB002
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description825 SQ FT
Dwellings1
ZoningR-B3
Sq Footage825
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
39%
Improvement Value:$38,400
61%
Total Assessment$63,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,763+2.4%
2024$3,673+5.8%
2023$3,471-0.3%
2022$3,483+0.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft825DeedBook 2592, Page 254

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 1306, Page 283

Property Sale

Sale
$159,793
DeedBook 854, Page 236

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 672, Page 148

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook C169, Page 237

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook K-150, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1973