Skip to content

1006 Unicorn Way(Unit CN002)Clifton, NJ 07011

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block8.20
Lot31
QualifierCN002
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description825 SQ FT
Dwellings1
ZoningR-B3
Sq Footage825
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
39%
Improvement Value:$39,000
61%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,799+2.4%
2024$3,708+5.8%
2023$3,504-0.3%
2022$3,516+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft825DeedBook 4443, Page 33

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 1069, Page 241

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 663, Page 297

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook T152, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1973