Skip to content

19 E Russell StClifton, NJ 07011

Built 1921

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block8.20
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage2,019
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
44%
Improvement Value:$96,800
56%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,174+2.4%
2024$9,931+5.8%
2023$9,384-0.3%
2022$9,415+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$343,000

To:

Sq Ft2,019DeedBook 2338, Page 56

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook B-137, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1921