Skip to content

174 Lake AveClifton, NJ 07011

Built 1911

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jul 11, 2015

Property Information

Block8.22
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,515
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
45%
Improvement Value:$74,400
55%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,990+2.5%
2024$7,799+5.8%
2023$7,369-0.3%
2022$7,394+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft1,515DeedBook 2669, Page 206

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1857, Page 112

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook R-127, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1911