Skip to content

870 Rte 3Clifton, NJ 07012

Built 1965

Last Sale Date
Jun 1, 2014

Property Information

Block80.01
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB 1G
Dwellings1
ZoningPDHC
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,800
75%
Improvement Value:$89,200
25%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,548+2.5%
2024$21,032+5.8%
2023$19,874-0.3%
2022$19,940+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook W-121, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1965