Skip to content

1617 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$1,575,000
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block9.09
Lot9

Assessment

Land Value:$172,500
97%
Improvement Value:$5,200
3%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+35.3%
2024$7,799+5.8%
2023$7,369-0.3%
2022$7,394+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,575,000

To:

DeedBook 4610, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1964