Skip to content

1551 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1913
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 24, 2005

Property Information

Block9.14
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
95%
Improvement Value:$7,000
5%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,726+2.5%
2024$8,517+5.8%
2023$8,048-17.7%
2022$9,783-17.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 1013, Page 154

Property Sale

Sale
$242,105
DeedBook 862, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1913