Skip to content

31 Olympia StClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block9.15
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage2,112
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
36%
Improvement Value:$128,100
64%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,819+2.5%
2024$11,536+5.8%
2023$10,901-0.3%
2022$10,937+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook N168, Page 212

Property Sale

Sale
$72,250
DeedBook R-121, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1920