Skip to content

29 Olympia StClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block9.15
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,162
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
55%
Improvement Value:$59,200
45%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,812+2.5%
2024$7,625+5.8%
2023$7,205-0.3%
2022$7,229+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,162DeedBook 2701, Page 50

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 763, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1920