Skip to content

44 6th AveClifton, NJ 07011

Built 1915

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block9.15
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,174
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,100
55%
Improvement Value:$59,300
45%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,025+2.4%
2024$7,833+8.9%
2023$7,194-0.3%
2022$7,218+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft1,174DeedBook 4076, Page 283

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1673, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1915