Skip to content

1543 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 7, 2013

Property Information

Block9.18
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1F
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage3,790
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
36%
Improvement Value:$236,800
64%
Total Assessment$367,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,797+2.5%
2024$21,276+5.8%
2023$20,104-0.3%
2022$20,170+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft3,790DeedBook 2389, Page 148

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 675, Page 130

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook B-135, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1930