Skip to content

39 Lincoln AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block110
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF1CDG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,528
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,900
46%
Improvement Value:$209,300
54%
Total Assessment$388,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,935+1.5%
2024$12,741+2.2%
2023$12,469+0.9%
2022$12,356+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,528DeedBook 4268, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1900