Skip to content

12 Ridge AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1909

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block115
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF3CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,170
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
38%
Improvement Value:$257,200
62%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,834+1.5%
2024$13,627+2.2%
2023$13,336+0.9%
2022$13,216+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,170DeedBook 3288, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1909