Skip to content

46 Ridge AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1954

Last Sale Price
$811,000
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block117
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2CG
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage2,720
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,800
44%
Improvement Value:$246,400
56%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,568+1.5%
2024$14,349+2.2%
2023$14,043+0.9%
2022$13,916+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$811,000

To:

Sq Ft2,720DeedBook 4658, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$383,000
DeedBook 735, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 204, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1954