Skip to content

27 East Main StLittle Falls, NJ 07424

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$376,875
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block122
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB OFFICE BLDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,778
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,600
35%
Improvement Value:$361,400
65%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,659+1.5%
2024$18,379+2.2%
2023$17,987+0.9%
2022$17,825+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$376,875

To:

Sq Ft4,778DeedBook 2334, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1968