Skip to content

7 Canterbury LnLittle Falls, NJ 07424

Built 1994

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 25, 1995

Property Information

Block123
Lot15.17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,100
35%
Improvement Value:$287,500
65%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,647+1.5%
2024$14,428+2.2%
2023$14,120+0.9%
2022$13,992+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,862DeedBook 140, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1994