Skip to content

8 Tulip Crescent Unit 2aLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block123
Lot9
QualifierC0802
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionMODEL A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage8.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
45%
Improvement Value:$152,800
55%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,256+1.5%
2024$9,117+2.2%
2023$8,923+0.9%
2022$8,842+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook F164, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1988