Skip to content

1 Smalley StLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$236,659
Last Sale Date
Jun 17, 2003

Property Information

Block125
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR1B
Sq Footage2,408
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$211,500
51%
Improvement Value:$205,100
49%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,881+1.5%
2024$13,673+2.2%
2023$13,381+0.9%
2022$13,260+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$236,659

To:

Sq Ft2,408DeedBook 613, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1900