Skip to content

59 Taylor AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 5, 2013

Property Information

Block12
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
32%
Improvement Value:$118,400
68%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844+1.5%
2024$5,757+2.2%
2023$5,634+0.9%
2022$5,583+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,270DeedBook 2387, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1960