Skip to content

173 Second AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1925

Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block144
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,200
50%
Improvement Value:$177,300
50%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,812+1.5%
2024$11,635+2.2%
2023$11,387+0.9%
2022$11,284+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925