Skip to content

55 Third AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1958

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block146
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description1B3G
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,846
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,800
46%
Improvement Value:$239,100
54%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,641+1.6%
2024$14,417+2.2%
2023$14,104+0.9%
2022$13,975+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 291, Page 279

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook T138, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1958