Skip to content

102 Second AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1949

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block147
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2CB1G
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage3,010
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,200
39%
Improvement Value:$275,300
61%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,077+1.5%
2024$14,851+2.2%
2023$14,534+0.9%
2022$14,403+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft3,010DeedBook 1434, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$242,500
DeedBook M167, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook W145, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1949