Skip to content

5 Brookhill PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1994

Last Sale Date
Aug 25, 2011

Property Information

Block148
Lot43.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2CG
Dwellings1
ZoningR1A
Sq Footage2,730
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,400
35%
Improvement Value:$340,600
65%
Total Assessment$521,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,360+1.5%
2024$17,099+2.2%
2023$16,735+0.9%
2022$16,583+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook A136, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1994