Skip to content

301 Autumn CourtLittle Falls, NJ 07424

Built 2018

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block155
Lot4
QualifierC301
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class39
Description3SF1CG C UNIT
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage1,741
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
37%
Improvement Value:$214,700
63%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,369+1.5%
2024$11,198+2.2%
2023$10,959+0.9%
2022$10,860+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,741DeedBook 4882, Page 47

Property Sale

Sale
$365,655

To:

DeedBook 3382, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2018