Skip to content

306 Autumn CourtLittle Falls, NJ 07424

Built 2018

Last Sale Price
$453,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block155
Lot4
QualifierC306
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class39
Description2SF1CAG B UNIT
Dwellings1
ZoningR-3A
Sq Footage1,524
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
37%
Improvement Value:$212,500
63%
Total Assessment$339,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,295+1.5%
2024$11,126+2.2%
2023$10,889+0.9%
2022$10,790+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$453,000

To:

Sq Ft1,524DeedBook 4093, Page 125

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 3381, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2018