Skip to content

5 Robinwood DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block156.01
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
46%
Improvement Value:$183,600
54%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,342+1.5%
2024$11,172+2.2%
2023$10,934+0.9%
2022$10,835+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook L144, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1962