Skip to content

7 Robinwood DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1963

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
May 22, 2018

Property Information

Block156.01
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,200
37%
Improvement Value:$262,600
63%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,888+1.5%
2024$13,679+2.2%
2023$13,388+0.9%
2022$13,267+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000

To:

Sq Ft3,080DeedBook 3322, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1963