Skip to content

7 Greenbriar RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1998

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block156
Lot17.10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF3CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,934
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,600
43%
Improvement Value:$337,900
57%
Total Assessment$592,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,742+1.5%
2024$19,446+2.2%
2023$19,031+0.9%
2022$18,859+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,918DeedBook 2898, Page 177

Property Sale

Sale
$448,500
DeedBook B156, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1998