Skip to content

12 Francisco AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1959

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block156
Lot20.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2CBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,600
49%
Improvement Value:$143,200
51%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,356+1.5%
2024$9,216+2.2%
2023$9,019+0.9%
2022$8,938+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 4682, Page 293

Property Sale

Sale
$368,900
Sq Ft1,832DeedBook 3616, Page 254Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook H169, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1959