Skip to content

9 Morningside CirLittle Falls, NJ 07424

Built 1951

Last Sale Price
$520,200
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block157
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,000
58%
Improvement Value:$174,500
42%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,878+1.5%
2024$13,670+2.2%
2023$13,378+0.9%
2022$13,257+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$520,200

To:

Sq Ft2,033DeedBook 1789, Page 297

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook 378, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1951