Skip to content

51 Morningside CirLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block157
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,600
54%
Improvement Value:$198,100
46%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,351+1.5%
2024$14,136+2.2%
2023$13,834+0.9%
2022$13,709+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft2,044DeedBook 167, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1953