Skip to content

6 Thomas StLittle Falls, NJ 07424

Built 1929

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block164
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2CDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,569
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
46%
Improvement Value:$162,800
54%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,106+1.5%
2024$9,954+2.2%
2023$9,742+0.9%
2022$9,654+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,569DeedBook 3165, Page 233

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 1038, Page 138

Property Sale

SaleMulti
$201,000
DeedBook O166, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1929