Skip to content

14 Hopson AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 8, 1995

Property Information

Block167
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
60%
Improvement Value:$102,000
40%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,577+1.5%
2024$8,448+2.2%
2023$8,268+0.9%
2022$8,193+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 141, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1950