Skip to content

63 Hudson StLittle Falls, NJ 07424

Built 1949

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block169
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,510
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,100
54%
Improvement Value:$115,100
46%
Total Assessment$252,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,403+1.5%
2024$8,277+2.9%
2023$8,043+0.9%
2022$7,970+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,510DeedBook 1372, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$191,036
DeedBook 360, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1949