Skip to content

4 De Young DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1999

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block170.01
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF2CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,724
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,600
39%
Improvement Value:$357,000
61%
Total Assessment$589,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,645+1.5%
2024$19,351+2.2%
2023$18,938+0.9%
2022$18,767+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,724DeedBook 4048, Page 112

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 3552, Page 229Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 2751, Page 103Recorded1/7/2016

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 1308, Page 6

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook A161, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1999