Skip to content

5 Jacobus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jun 16, 2003

Property Information

Block177.02
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,500
59%
Improvement Value:$113,600
41%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,266+1.5%
2024$9,127+2.2%
2023$8,933+0.9%
2022$8,852+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

To:

Sq Ft1,182DeedBook 614, Page 140

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook H166, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1953