Skip to content

62 Jacobus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1954

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block177.02
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,400
49%
Improvement Value:$179,200
51%
Total Assessment$354,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,815+1.5%
2024$11,638+23.7%
2023$9,405-8.8%
2022$10,313+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 3873, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1954