Skip to content

74 Jacobus AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1951

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block177.02
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,300
53%
Improvement Value:$152,400
47%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,536+1.6%
2024$10,374+2.2%
2023$10,147+0.9%
2022$10,053+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 4813, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1951