Skip to content

29 Birch RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block184.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,600
56%
Improvement Value:$144,700
44%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,839+1.5%
2024$10,676+2.2%
2023$10,449+0.9%
2022$10,354+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950