Skip to content

5 Crestmont RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$506,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block184.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
40%
Improvement Value:$283,800
60%
Total Assessment$476,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,870+1.5%
2024$15,632+2.2%
2023$15,299+0.9%
2022$15,161+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$506,000

To:

Sq Ft2,616DeedBook 2882, Page 146

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 1576, Page 41

Property Sale

Sale
$567,500
DeedBook 1406, Page 240

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 544, Page 119

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 323, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1952