Skip to content

21 Birch RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Aug 22, 2002

Property Information

Block184.01
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1CBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,900
29%
Improvement Value:$442,800
71%
Total Assessment$625,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,848+1.5%
2024$20,535+2.2%
2023$20,097+126.4%
2022$8,877+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500

To:

Sq Ft1,058DeedBook 480, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1952