Skip to content

22 Overlook AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block184.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
59%
Improvement Value:$133,800
41%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,872+1.5%
2024$10,709+2.2%
2023$10,481+0.9%
2022$10,386+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft1,730DeedBook 3025, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1950