Skip to content

54 Hemlock RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 29, 2014

Property Information

Block184.03
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,900
56%
Improvement Value:$154,000
44%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,659+1.5%
2024$11,484+2.2%
2023$11,239+0.9%
2022$11,137+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,629DeedBook 2580, Page 126

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1369, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1960