Skip to content

8 High CtLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block184.03
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1F2G 2448SF
Dwellings1
ZoningR1B
Sq Footage2,409
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,800
51%
Improvement Value:$185,500
49%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,538+1.5%
2024$12,350+2.2%
2023$12,087+0.9%
2022$11,978+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,409DeedBook 986, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1955