Skip to content

34 Crestmont RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 28, 1997

Property Information

Block184.04
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,600
58%
Improvement Value:$118,400
42%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,396+1.5%
2024$9,255+2.2%
2023$9,058+0.9%
2022$8,976+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,629DeedBook 151, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1953