Skip to content

6 Crestmont RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1956

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Oct 25, 2000

Property Information

Block184.04
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,300
62%
Improvement Value:$107,200
38%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,346+1.5%
2024$9,206+2.2%
2023$9,010+0.9%
2022$8,928+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

To:

Sq Ft1,058DeedBook 186, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1956