Skip to content

149 Woodcliffe AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1966

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jan 20, 2000

Property Information

Block19
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5F-1316SF
Dwellings1
ZoningR1C
Sq Footage1,532
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
32%
Improvement Value:$143,100
68%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+1.5%
2024$6,863+2.2%
2023$6,716+0.9%
2022$6,656+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 165, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1966