Skip to content

43 Veranda AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1921

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 28, 2008

Property Information

Block21
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SWF-2214SF
Dwellings1
ZoningR1C
Sq Footage2,214
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,200
38%
Improvement Value:$210,600
62%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,355+1.5%
2024$11,185+2.2%
2023$10,947+0.9%
2022$10,848+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,214DeedBook 1656, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1921