Skip to content

59 Ryle AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block221
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
40%
Improvement Value:$165,300
60%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,880+1.6%
2024$8,743+2.2%
2023$8,551+0.9%
2022$8,471+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953