Skip to content

288 Paterson AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Feb 26, 2003

Property Information

Block223
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,726
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,600
28%
Improvement Value:$235,600
72%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969+1.5%
2024$10,804+2.2%
2023$10,574+2.5%
2022$10,316+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$407,000

To:

Sq Ft2,726DeedBook 568, Page 30

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 275, Page 254

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook H139, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1900